Terziali K÷yŘ Sosyal Yardřmla■ma, Dayanř■ma ve KŘltŘr Derne­i - Giresun GÍRELE
Ana Sayfa
Foto Galeri
G├╝ndem Haberler
Mini Sohbet
Terziali Çocuk
Terziali Haberler
Video Galeri
Yazarlar─▒m─▒z
Yaz─▒ Ve Makaleler
─░leti┼čim Bilgileri
├ťyelerimiz
├ťyelik Al
Ziyaretci Defteri
 

Galeriye Git
 

 
 


# Kay´┐Żtl´┐Ż Olay Bulunamad´┐Ż #

 
 

USD ($)
Alř■ tle>Sayfa  YTL
Satř■ untuleneme YTL
EURO (€)
Alř■ tle>Sayfa  YTL
Satř■ untuleneme YTL
STERLIN (GBP)
Alř■ itle>S YTL
Satř■ runtul YTL
 

 

 

Bahtiyar Karakad─▒o─člu

Ben; Bahtiyar Karakad─▒o─člu…

1954 y─▒l─▒n─▒n bir ilkbahar günü Görele Terzialiköyü’nde gözlerimi dünyaya açm─▒┼č─▒m. Koyunlar─▒n kuzularla ineklerin danalarla birlikte otlad─▒─č─▒ köyümün tozlu toprakl─▒ çamurlu yollar─▒nda dü┼če kalka büyüdüm. Çocukluk y─▒llar─▒mda f─▒nd─▒k harmanlar─▒nda evcilik oynad─▒m, kör ─▒┼č─▒k dedi─čimiz (Farfara) gaz lambas─▒nda ders çal─▒┼čarak okumay─▒ yazmay─▒, ö─črendi─čim gibi küçü─čü, büyü─čü saymay─▒ sevme─čide bu köyde ö─črendim. Kiraz─▒n─▒, elmas─▒n─▒, eri─čini, m─▒s─▒r─▒n─▒ yedim, so─čuk sular─▒ndan su içtim. Küçük ya┼čta deresinde yüzme ö─črendim. Gün oldu o derelerde tepelerde inek yayd─▒m, gün oldu bahçesinden f─▒nd─▒k toplad─▒m tarlas─▒n─▒ ektim biçtim, k─▒sacas─▒ köyde ya┼čanan hayat─▒n bütün zorluklar─▒n─▒ küçük ya┼čta çal─▒┼čarak ya┼čad─▒m. Çocukluk y─▒llar─▒m böyle devam ederken, 1970 y─▒l─▒nda köyden ayr─▒ld─▒m bir daha köyümün yollar─▒nda, çelik çomak, m─▒ras, dere kenar─▒nda top oynamayacakt─▒m. O zaman o kadar zor gelmi┼čti'ki bana köyümden ayr─▒lmak belkide çocuksu yüre─čimin burkulmu┼č bir sevgi s─▒z─▒s─▒yd─▒ içimde kabaran. Kimbilir belkide göz ya┼člar─▒m sel olmu┼č akm─▒┼čt─▒ yüre─čimin köpüren denizine. 1974 y─▒l─▒nda askerlik görevi geldi─činde askere gitmek için köye gittim köy özlemimi bir nebzede olsa gidermi┼čtim, askerlik dönü┼čü gurbet hayat─▒ hayat─▒m─▒n a┼č─▒lmaz engeli olmu┼čtu sanki önümde. Dile kolay tam 45 y─▒l oldu ben köyümden ayr─▒lal─▒. Terzialiköyü dendimi hep o güzel insanlar─▒n türkü söylemesi gelir kulay─▒ma yada ho┼č sohbetleri.     

Çocuklu─čumu hat─▒rlar─▒m hep, an─▒lar─▒m bir film ┼čeridi gibi geçip gider gözlerimin önünden. Yar─▒m kalm─▒┼č bir a┼čk gibi çocuklu─čumu özlerim. Ne güzel günlerdi, o günler ne kadar saf ve nas─▒l da masumdu o çocukluk y─▒llar─▒. Halen rüyalar─▒mda ve hayallerimde köyümün derelerini tepelerini, k─▒rlar─▒n─▒ görür özlemini ruhumun derinliklerinde hissederim. Terzialiköyü’ne yaz aylar─▒nda her geli┼čimde, köyde ya┼čamakta olan elleri nas─▒rl─▒, gönülleri ho┼č büyüklerimizin bir ço─čunu ahirete göçmü┼č bulurum ve içim burkulur. Çocuklu─čumdan beri tan─▒ma ┼čerefine nail oldu─čum bir çok abide insan─▒ köye geldi─čimde bir daha görememenin onlarla iki muhabbet edememenin ne kadar ac─▒ ve hüzün verdi─čini kelimelerle ifade edip anlatamam. Onlar─▒ bu uzak diyarlardan rahmetle an─▒yorum. Köyümden hep ayn─▒ hüzünle ayr─▒l─▒r─▒m ayr─▒l─▒k zaman─▒ gelince. Bo─čaz─▒m dü─čümlenir, a─člamamak için zor tutar─▒m kendimi. Ne tuhaft─▒r ki bir daha köyümü göremeyecekmi┼čim gibi gelir bana. Sizlerle bir ┼čeyi daha payla┼čmak istiyorum güzel ülkemin güzide il ve ilçelerinden baz─▒lar─▒n─▒ gezme f─▒rsat─▒m oldu bu vesileyle çok güzel kentler kasabalar köyler gördüm. Acaba güzel buldu─čum bu yerlerden birine gidip yerle┼čebilirmiyim diye dü┼čündü─čümde bunu yapamayaca─č─▒m─▒ anlad─▒m, ne kadar güzel olursa olsun hiçbirisinin benim köyümün yerini dolduramayaca─č─▒n─▒ anlad─▒m.

 Nedir beni bu kadar köyüme ba─člayan, ecdad─▒m─▒n orada yatmas─▒ m─▒, yoksa yar─▒m kalan çocukluk a┼čklar─▒m m─▒ bilmiyorum. Hani toprak çekiyor derler ya öyle bir ┼čey galiba. Gurbetteki sevgili hem┼čerilerim. Ne mutlu ki bize bir köyümüz var. Ben naçizane bir karde┼činiz olarak derim ki. Ya┼čarken, i┼člerimizin yo─čunlu─ču nedeniyle köye gitmek için f─▒rsat bulamasak da er veya geç bir gün köyümüze kesin dönü┼č yapaca─č─▒z ve ebedi istirahate in┼čallah orada çekilece─čiz. Belkide son namaz─▒m─▒z─▒ köylülerimiz k─▒lacak ve son yolculu─čumuza onlar─▒n omuzlar─▒nda u─čurlanaca─č─▒z. Unutmayal─▒m. Ba─čr─▒nda yeti┼čtirip gurbet ellere gönderdi─či bizler, as─▒rlara tan─▒kl─▒k etmi┼č köyümüzü yapayaln─▒z, suskun, gözü yollarda buruk bir hasret ac─▒s─▒yla bizleri bekler halde b─▒rakmayal─▒m. Sahip ç─▒kal─▒m bu ┼čirin ata yurduna, bize birçok eme─či geçmi┼č bu köy için bizde elimizden ne geliyorsa esirgemeyelim. Hiç bir ┼čey yapam─▒yorsak, yaz tatillerinde çoluk çocu─čumuzu al─▒p köyümüze gidelim , köyümüzün ya┼čl─▒s─▒n─▒, gencini, ziyaret edelim, havas─▒n─▒ ci─čerlerimizin her hücresine kadar soluyal─▒m. Gidelim ölmü┼č ecdad─▒m─▒z─▒n mezar ba┼č─▒na, bir fatiha okuyal─▒m, semaya  el aç─▒p dua edelim onlara. Çocuklar─▒m─▒za da bunlar─▒ hem gösterelim hem ö─čretelim ki bizden sonra onlarda çocuklar─▒yla birlikte köyümüze gelip mezar─▒m─▒z─▒ ziyaret edebilsinler. Allah bizlere hay─▒rl─▒ nesiller yeti┼čtirmeyi nasip etsin.Sa─čl─▒cakla kal─▒n sevgili dostlar.

 

.

 

 Bu Yazř 6798 defa okundu
» Makale Ţšin Yapřlan Yorumlar

· hasan g├╝m├╝┼č: Eline y├╝re─čine sa─čl─▒k Bahtiyar ef.karde┼čim. Sa─čl─▒kla kal. Selamlar.
 

» Makale Ţšin Yorum Yap


Yorum Yazabilmek išin ▄ye Olmanřz yada ▄ye Giri■i Yapmanřz Gerekiyor.

 
 

 
E-Posta
Ůifre
 
 

Atat├╝rk├╝n Muhaf─▒z─▒ ├ľmer Kudu
Dernek ├çal─▒┼čmalar─▒
Dernek Hakk─▒nda
Dernek Y├Âneticileri
G├Ârele
G├Ârele Kemen├žesi
G├Ârele Meydan─▒ Canl─▒ Yay─▒n─▒
G├Ârele Pidesi
Kaybettiklerimiz
Kongre ├ťyelerimiz
Kurucu ├╝yeler
Terziali K├Ây├╝
Terziali K├Ây├╝ Dern. Gen├žlik Kollar─▒
Y├Âremize Has Yemekler&Tarifleri
┼×ehitlerimiz
┼×iir K├Â┼česi
 

Bahtiyar Karakad─▒o─člu

Ben Bahtiyar Karakad─▒o─čluÔÇŽ
 
 

 • deneme deneme
 • SERDAR BAHTIYAR GUNGOR
 • SERDAR BA┼×O─×LU
 • aziz ibrahim hac─▒├Âmero─člu
 • hayri turp
 

Yapřm A■amasřnda
Powered By Film KŘltŘr
 

 

Tarayřcř
Ţ■letim Sistemi
IP Adresi 34.203.245.76
Online Ziyaretci 183
Tekil Ziyaretci 91
ăo­ul Ziyaretci 94
 
 
 

     
Ůu Anda Sitede ki Online ▄yeler:
Online ´┐Żye Yok
  Terziali K÷yŘ Sosyal Yardřmla■ma, Dayanř■ma ve KŘltŘr Derne­i
                     Her Hakkř Saklřdřr © 2006
Powered By Badursun
Powered By Badursun