Terziali Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği - Giresun GÖRELE
Ana Sayfa
Foto Galeri
Gündem Haberler
Mini Sohbet
Terziali Çocuk
Terziali Haberler
Video Galeri
Yazarlarımız
Yazı Ve Makaleler
İletişim Bilgileri
Üyelerimiz
Üyelik Al
Ziyaretci Defteri
 

Galeriye Git
 

 
 


# Kay?tl? Olay Bulunamad? #

 
 

USD ($)
Alış tle>Sayfa  YTL
Satış untuleneme YTL
EURO (€)
Alış tle>Sayfa  YTL
Satış untuleneme YTL
STERLIN (GBP)
Alış itle>S YTL
Satış runtul YTL
 

 

 

Bahtiyar Karakadıoğlu

BENİM SEVDAN TERZİALİKÖYÜ...

Terzialiköyü benim doğduğum, büyüdüğüm çocukluğumu ve genşliğimin bir dönemini geçirdiğim yerdir. Ana kucağından sonraki kucağım, yanan ateşiyle tüten Baba ocağım, buz gibi sularından kana kana içtiğim, ekmeğinden, aşından doya doya yediğim, bahçalarında ark eyleyip inek yaydığım benim mis gibi elma kokulu Terzialiköyüm... Köyler, kentte yaşayan insanların akciğeri gibidir. Her türlü kirliliğin hüküm sürdüğü kentler aslında birer ömür törpüsüdürler. Ne vakit ki, düğün olur, bayram olur, seyran olur koşar gider eğlenir, soluklanır iki nefes alırız. Öte yandan kaza olur, hastalık olur, ölüm olur bir vesiledir yine koşar gider ah eder vah eder, ağlayıp inler iki nefes alırız. Eş görür, dost görür, selamlaşır, sohbet eder, halleşir, helalleşir rahatlarız. Kısacası biz köysüz edemeyiz… Belkide bir sonbahar sabahı. Savrulup gideceğiz. Ama yalnız gitmeyeceğiz. Beni hiç bırakmayan, hiç terketmeyen ve yüreğimde kalacak olan köyüm TERZİALİKÖYÜ... Havası, suyu, toprağı bir başkadır benim köyümün. Her köşesi cennet olan bu vatanın bir parçasıdır.

 

Terzialiköyü Görelenin merkez ilçesine 7 km uzaklıkta çok şirin bir köydür. Doğanın bütün güzelliklerini içinde barındıran. Yeşilin her tonunu görmenin mümkün olduğu ormanları, berrak köpük köpük akan dereleri, insanı dinlendiren kuş cıvıltıları, seyretmeye doyum olmayan manzarasıyla cennetten küçük bir parçadır benim köyüm Terzialiköyü… Şimdi köyler boşalmış, insanlar kentlerde üst üste yığılmışlar. Üst üste dedim. Bu bir gerçektir. Bir apartmanın nüfusu bir köy nüfusu kadar var neredeyse. Buradaki köy nüfusu ifadesi elbette sadece sayısal yani nicelik arz eden bir tanım. Orada, köyün niteliklerini, sıkı komşuluk ilişkileri, yardımlaşma, sevgi saygı…vb insani hasletleri bulamazsınız. Koskoca apartmanda bir tek tanıdığınız yoktur. Yaşarken mezar girmiş gibisinizdir. Ne garip deyilmi…. Sevgili dostlar siz bilirmisiniz, memleketin taşını toprağını, kurdunu kuşunu, ineğini danasını, kedisini köpeğini, koyununu kuzusunu, elmasını armudunu, incirini üzümünü, kirazını dutunu havasını suyunu sevmenin ne demek olduğunu.

 

Siz bilirmisiniz, o sevilen topraktan ayrı kalmanın, baba ocağına, ana kucağına hasretini, bir yanı hep yarım kalmış hayatı yaşamanın nasıl bir sancı olduğunu. Bir başkadır bizim doğduğumuz topraklara bağlılığımız. Bu bağın ne okumuşluk düzeyimizle, ne cinsiyetimizle, ne yaşımızla, ne bırakıp gitmemizin nedeniyle bir ilgisi yoktur. Nasıl ki bırakıp gitmek alnımıza yazılmış bir kaderse, dönüp doğduğumuz topraklara kavuşmak da yüreğimize yazılmış bir arzudur. Bedenim oralardan ayrılıpta yıllarca gurbet ellerde yaşamasına rağmen ben manen orlalardan hiç ayrılmadım. Gurbet acı, Özlem acı ama elden de bir şey gelmiyor bir an da olsa kabullenmek Hasreti belki en doğrusu bu!!.. Kabul etmek çok zor, sıla hasreti sevgiliye özlem duymak gibi bir şey!!..Dönüşüm olur mu, tekrar bir kez dünya gözüyle görür müyüm der içinizi bir hüzün kaplar. Rabbimin hidayeti der kabul edersiniz ama o kuluna acır ve tüm isteğini kabul eder ve yine köyüne dönmüş olursunuz..ve HASRET'iniz bitmiştir..EMİN OLUNUZ.. Benim dünyamdaki kesitte öyle oldu..Umarım sizinki de uzun sürmez..Yüreğinizdeki hüznün en kısa sürede bitmesi dileği ile..Sağlıcakla Kalın sevgili dostlar güzel köyümün güzel insanları….

 

 

 

 Bu Yazı 1397 defa okundu
» Makale İçin Yapılan Yorumlar

· hasan gümüş: Eline yüreğine sağlık Bahtiyar ef. kardeşim. böyle güzel yazılarının devamını dilerim.Selam ve sevgiler.
 

» Makale İçin Yorum Yap


Yorum Yazabilmek için Üye Olmanız yada Üye Girişi Yapmanız Gerekiyor.

 
 

 
E-Posta
Şifre
 
 

Atatürkün Muhafızı Ömer Kudu
Dernek Çalışmaları
Dernek Hakkında
Dernek Yöneticileri
Görele
Görele Kemençesi
Görele Meydanı Canlı Yayını
Görele Pidesi
Kaybettiklerimiz
Kongre Üyelerimiz
Kurucu üyeler
Terziali Köyü
Terziali Köyü Dern. Gençlik Kolları
Yöremize Has Yemekler&Tarifleri
Şehitlerimiz
Şiir Köşesi
 

Bahtiyar Karakadıoğlu

Ben Bahtiyar Karakadıoğlu…
 
 

 • deneme deneme
 • SERDAR BAHTIYAR GUNGOR
 • SERDAR BAŞOĞLU
 • aziz ibrahim hacıömeroğlu
 • hayri turp
 

Yapım Aşamasında
Powered By Film Kültür
 

 

Tarayıcı
İşletim Sistemi
IP Adresi 54.198.111.185
Online Ziyaretci 9407
Tekil Ziyaretci 197
Çoğul Ziyaretci 198
 
 
 

     
Şu Anda Sitede ki Online Üyeler:
Online ?ye Yok
  Terziali Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği
                     Her Hakkı Saklıdır © 2006
Powered By Badursun
Powered By Badursun