Terziali Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği - Giresun GÖRELE
Ana Sayfa
Foto Galeri
Gündem Haberler
Mini Sohbet
Terziali Çocuk
Terziali Haberler
Video Galeri
Yazarlarımız
Yazı Ve Makaleler
İletişim Bilgileri
Üyelerimiz
Üyelik Al
Ziyaretci Defteri
 

Galeriye Git
 

 
 


# Kay?tl? Olay Bulunamad? #

 
 

USD ($)
Alış tle>Sayfa  YTL
Satış untuleneme YTL
EURO (€)
Alış tle>Sayfa  YTL
Satış untuleneme YTL
STERLIN (GBP)
Alış itle>S YTL
Satış runtul YTL
 

 

 

Bahtiyar Karakadıoğlu

YAŞLANDIKMI NE....

Evet dostlar bizim kuşak, kendisini daha genç ve hayatın baharında kabul ediyor. Oysa bizler yolun yarısını geçtik, hazan mevsimi için belki erken olabilir ama çoğumuz için bahar mevsimi çoktan bitti. Aynaya her bakışımızda saçımızdaki beyazların biraz daha arttığını görüyoruz, yıllar yılı dost bildiğimiz aynalar dahi bizlere yavaş yavaş düşman olmaya başladılar bile. Ama bizler yaşlanmayı kabul etmediğimiz gibi sanırım yanımıza yaklaştırmıyor, aklımızdan bile geçirmiyoruz. Aşık veyselin dediği gibi İki kapılı handa başlayan yolculuğumuzda çocukluk ve gençlik yıllarını geride bırakıp gece gündüz yürümeye devam ediyoruz. Bizler çocukken bizim şuanda bulunduğumuz yaşta olanlara amca, yada dayı diyorduk. Artık bizler de amca, dayı kategorisine çoktan girdik. Her vakit olmasada zaman zaman arkadaşlarla görüşüp dertleşiyor, geçmişten dem vuruyoruz. Vay Anasını yaa.. Ne kadar da çok anımız birikmiş, hey gidi günler hey. Geçen bunca yılların ardından arkadaşlarımızın kimi midesinden şikayetçi, kimileri bel ağrılarından, bazıları ise benim gibi gözlük takmadan bir şey okuyamıyorum diye sızlanıyor. Yaşlılık emaresi arkadaşlar bunlar yaşlılık.  Zamanın birinde azrail bir şahsın canını almaya gelir, bizimkisi itiraz eder, bari önceden haber verseydiniz de hazırlansaydım der. 

Ölüm meleği ona, biz sana haber verdik ama sen farkına varamadın, o da, nasıl varamadım dedikten sonra, ölüm meleği bak anlatayım der, ve başlar anlatmaya, saçına sakalına aklar düştü, ağrıların arttı, eskisi gibi enerjik ve heyecanlı değilsin, gözlerin bile görmez oldu bunların hepsi birer uyarıydı. Ölüm bu, genç yaşlı dinlemiyor nerede ne zaman karşımıza çıkacağı belli olmuyor, öyle ise her zaman her yerde onu karşılamaya hazır olmak gerek. Hesaplarımızı ona göre yapmak durumundayız. Bizler dostlar meclisinde sık sık çocukluk dönemimizi hatırlıyor, yaptığımız haylazlıkları anlatıyoruz. İnsan yaşlandıkça çocukluğuna geri dönmeyi ne kadar arzuluyor, oysa çocuklar da bir an önce büyümek istiyorlar, ne yaman çelişki. Bizler bizim kuşak olarak, çocukluğumuzu ve gençliğimizi köy ortamında dolu dolu yaşadık inancındayım, onun için çocukluğa dönme arzumuz anlayışla karşılanmalı. 1980'lerden sonra doğanlar mırası, patdangoçu,golçağı, yarmaçayı, goruğu, çortu,susağı nereden bilecekler veya cıdıkla kuş avından ya da çelik çomak oyunundan ne anlayacaklar. Hele bunlar 7-8 arkadaş bir araya gelip savak savıp balık tutmasını saatlerce yukarıda saydığım göllerde yüzmeyi batırmaca oynamayı ne bilsinler. Vel hasıl şimdi viraneyi andırır olsada köyümüzün mezarlığında yatan atalarımız canımıza can katan büyüklerimiz var , onlardan kalan çok hatıra çokta anılar var. Hangimiz uzun bir yolculuk sırasında, hoperlörlerde çalan dertli bir türkü varken o çağlara yelken açmıyoruz. Şair Abdurrahim Karakoç'un dediği gibi.

Sarı Saçlarına Deli Gönlümü,
Bağlamışım Çözülmüyor Mihriban.
Ayrılıktan Zor Belleme Ölümü,
Görmeyince Sezilmiyor Mihriban....

DEMİYORUZ…

Sizlere bir şey diyeyimmi bence bunlar tehlikeli düşünceler, ey bizim kuşak anlatacak anılarımızın artmış olması, özlemlerimizin çoğalması hayra alamet değil gibi. Benden duymuş olmayın ama YAŞLANDIKMI NE… Sağlıcakla kalın sevgili dostlar..

Bahtiyar Karakadıoğlu  
 Bu Yazı 1853 defa okundu
» Makale İçin Yapılan Yorumlar

· hasan gümüş: İnsan ömrü mavsimler gibi bölüm bölümdür (İLKBAHAR=ÇOCUKLUK DÖNEMİ) (YAZ=GENÇLİK DÖNEMİ) (SONBAHAR=OLGUNLUK DÖNEMİ) (KIŞ=YAŞLILIK DÖNEMİ) Bahtiyar ef.kardeşim sizler daha YAZ DÖNEMİni yaşıyorsunuz.Dur bakalım Önünüzde daha koskoca iki mevsim var.Bizler kışa giriyoruz. Tabi işin espirisi bunlar. Değerli yazılarında ifade ettiğin gibi ölüme her an hazır olmamız gerekmektedir. Bilindiği gibi ölüm yaşa başa bakmıyor.Sadece Allah gecinden versin diyebiliyoruz,zira ölümü hepimiz tadacağız. Baki selam.
 

» Makale İçin Yorum Yap


Yorum Yazabilmek için Üye Olmanız yada Üye Girişi Yapmanız Gerekiyor.

 
 

 
E-Posta
Şifre
 
 

Atatürkün Muhafızı Ömer Kudu
Dernek Çalışmaları
Dernek Hakkında
Dernek Yöneticileri
Görele
Görele Kemençesi
Görele Meydanı Canlı Yayını
Görele Pidesi
Kaybettiklerimiz
Kongre Üyelerimiz
Kurucu üyeler
Terziali Köyü
Terziali Köyü Dern. Gençlik Kolları
Yöremize Has Yemekler&Tarifleri
Şehitlerimiz
Şiir Köşesi
 

Bahtiyar Karakadıoğlu

Ben Bahtiyar Karakadıoğlu…
 
 

 • deneme deneme
 • SERDAR BAHTIYAR GUNGOR
 • SERDAR BAŞOĞLU
 • aziz ibrahim hacıömeroğlu
 • hayri turp
 

Yapım Aşamasında
Powered By Film Kültür
 

 

Tarayıcı
İşletim Sistemi
IP Adresi 54.146.195.24
Online Ziyaretci 3208
Tekil Ziyaretci 357
Çoğul Ziyaretci 357
 
 
 

     
Şu Anda Sitede ki Online Üyeler:
Online ?ye Yok
  Terziali Köyü Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği
                     Her Hakkı Saklıdır © 2006
Powered By Badursun
Powered By Badursun