Terziali K÷yŘ Sosyal Yardřmla■ma, Dayanř■ma ve KŘltŘr Derne­i - Giresun GÍRELE
Ana Sayfa
Foto Galeri
G├╝ndem Haberler
Mini Sohbet
Terziali Çocuk
Terziali Haberler
Video Galeri
Yazarlar─▒m─▒z
Yaz─▒ Ve Makaleler
─░leti┼čim Bilgileri
├ťyelerimiz
├ťyelik Al
Ziyaretci Defteri
 

Galeriye Git
 

 
 


# Kay´┐Żtl´┐Ż Olay Bulunamad´┐Ż #

 
 

USD ($)
Alř■ tle>Sayfa  YTL
Satř■ untuleneme YTL
EURO (€)
Alř■ tle>Sayfa  YTL
Satř■ untuleneme YTL
STERLIN (GBP)
Alř■ itle>S YTL
Satř■ runtul YTL
 

 

 
Görele Kemençesi
Görele kemençesi, yürek biçimindeki burgulu─ču, k─▒sa sap─▒ dar ve uzun gövdesiyle dikkat çekicidir, narindir. Gö─čsündeki delikler keman─▒nkini and─▒r─▒r. Bir kuyrukla gövdeye ba─članan teller, e┼čikle dip e┼či─čin üstünden geçilerek akort burgular─▒na ba─član─▒r, sar─▒l─▒r. Gö─čüsle teknenin dibi aras─▒na can dire─či denen bir ah┼čab çubuk s─▒k─▒┼čt─▒r─▒l─▒r. Can dire─či tel köprünün alt─▒nda bulunur. Can dire─či ses özelli─či kazand─▒r─▒r kemençeye. Can dire─či olmazsa yeterli ses ç─▒kmaz. Kemençe çal─▒n─▒rken sol elle tutulur, sap─▒ndan kavran─▒r kemençe, havada durdurulur. Kemençeyi tutan sol el, parmaklar─▒ tellere basarak istenen sesleri bulur. Sa─č eldeki yay tellere sürtülür. Bir tel üstündeki melodi(ezgi, hava) çal─▒n─▒rken kemençenin yay─▒ bu telin yan─▒ndaki tele de sürtülür. Kemençe dörtlü paralelle çal─▒┼č─▒r (ikili, dörtlü, alt─▒l─▒ seslere paralel ses denir). Kemençemizin orta teli (la) ortak çal─▒n─▒r. Orta telle birlikte, ince tele de kal─▒n tele de istenen sese göre birlikte bas─▒l─▒r (Kemençede sa─č tel kal─▒n, sol tel incedir). Kemençe çal─▒n─▒┼č özelli─čiyle, dörtlü paralel çal─▒┼čma yönüyle do─ču tekni─či içinde çok sesli tek çalg─▒d─▒r. Müzikte, çok seslilikte yap─▒ fark─▒ görülür. Do─čuda koma sistem, Bat─▒da tampere sistem vard─▒r.
Görele kemençesinin özellikleri: Kemençe ard─▒ç, erik, dut, kiraz a─čac─▒ndan yap─▒l─▒r. Kapa─č─▒ ladin a─čac─▒ndand─▒r. Kapak kal─▒nsa ince ses, kapak inceyse kal─▒n ses verir. Kemençeyle her ezgi çal─▒nabilir. Perdesizdir.
Kulak yetene─čine, parmak yetene─čine ba─čl─▒ olarak çal─▒n─▒r.

Tekne boyu : 41 cm
Tutma yeri (sap, tu┼če) : 8.5 cm
Ba┼č (kafa) : 6.5 cm
Geni┼č taban eni : 10 cm
Dar taban eni : 6.5 cm
Derinlik : 2.5 cm
Kapak kal─▒nl─▒─č─▒ : 2 mm'ye yak─▒n
Kulak-Ön yüzeyin üstünde : 1.5 cm
Kravat : 18.5 cm
Tel alt ba─člant─▒ kuyru─ču : 13 cm
Tel köprüsü geni┼čli─či : 5 cm
Tel köprüsü yüksekli─či : 1.2 cm
Yay boyu : A┼ča─č─▒ yukar─▒ kemençe boyu kadar
Kapak üzerinde bulunan
Durumundaki cep uzunlu─ču : 5.5 cm
─░ki cep aras─▒ : 3 cm
Kemençenin boyu : 55 cm
Kemençe yay─▒ çet (çef), erik a─čac─▒ndan yap─▒l─▒r. Yay telleri ise at kuyru─čundand─▒r. Yay tellerine reçine (kolofon) sürüldükten sonra çal─▒n─▒r.
Kemençe çalanlara, kemençe sanatç─▒lar─▒na "Kemençeci" denir Görele'de. Kemençeci, halk edebiyat─▒m─▒zdaki ozan tipidir. Mani, türkü yak─▒c─▒s─▒, yerine göre de öykü anlat─▒c─▒s─▒d─▒r. Dü─čünden dü─čüne, köyden köye gezdi─či için de kültür ta┼č─▒y─▒c─▒s─▒, haber ta┼č─▒y─▒c─▒s─▒d─▒r. E─členceden, konu┼čmaktan zevk alan, ┼čakac─▒, güleryüzlü, esprili, haz─▒rcevap bir ki┼čili─či vard─▒r kemençecilerin. Sözü, söyleyi┼či dinlenir, toplant─▒lar─▒n, e─člencilerin ┼čenliklerin aranan ad─▒d─▒r. Kesme türkü (kemençe türküsü, mani) yarat─▒c─▒s─▒d─▒r. Ancak yaratt─▒─č─▒ ürünlerde a┼č─▒k edebiyat─▒m─▒zda oldu─ču gibi kendi ad─▒n─▒ söylemez; bunu alçak gönüllülükle aç─▒klamak uygun dü┼čer belki de...
Kemençeciler çocukluk döneminde d─▒┼čavuran kemençeci olma tutkusu do─črultusunda bir kemençe edinerek yay sürtmeye ba┼člarlar. Bu bir onmaz tutkudur. Dur durak, gece gündüz yoktur art─▒k. Çevredekileri bunaltmas─▒ da cabas─▒. Bu dönemde yak─▒nlar─▒ndan ┼čamar yiyen, kula─č─▒ çekilen, kemençesi k─▒r─▒lan, evden kovulan, samanl─▒klarda, tamlarda yatan çokdur. Dedik ya bir tutkudur bu, bir yetene─čin yans─▒mas─▒d─▒r, ne olursa olsun, sonunda ustalar─▒n çal─▒┼člar─▒na da dikkat kesilerek bir bakm─▒┼čs─▒n─▒z, bizim be─čenmedi─čimiz, alaya ald─▒─č─▒m─▒z o─član dü─čünlerde çalmaya ba┼člam─▒┼čt─▒r, ustalar─▒n yan─▒nda. Eskiden bir inanç vard─▒: Bir çe┼čmenin yalak ta┼č─▒n─▒ k─▒rarsa kemençe heveslisi, çalg─▒y─▒ daha kolay, daha çabuk ö─črenirdi. K─▒sas─▒ yeni yetmeler yaln─▒z çevreyi rahats─▒z etmekle kalmaz bir çe┼čmenin de k─▒rard─▒ kolunu buda─č─▒n─▒:
Bir kur┼čun ataca─č─▒m
Çe┼čmenin yala─č─▒na
Dulan─▒r─▒m adam─▒n
K─▒rm─▒z─▒ yana─č─▒na
Kemençeye ba┼člayanlar ilk zamanlarda, çevredeki ustalara öykünürler. Köprünün alt─▒ndan sular ak─▒p da ustala┼čt─▒─č─▒ndaysa Karaman gibi çalmak, Piço─člu gibi çalmak dü┼členir. Karaman gibi çalmak bir dü┼čtür, dü┼čünce ucu buca─č─▒ yoktur, sonsuza do─čru akar durur.
Görele sanata yatk─▒n insanlar yeridir. ┼×airler, ressamlar, kemençeciler, ara┼čt─▒rmac─▒lar, yazarlar yöresidir. Bir bakarsan─▒z kemençe, bir bakarsan─▒z saz (ba─člama) duyguland─▒rm─▒┼čt─▒r, ço┼čturmu┼čtur insan─▒m─▒z─▒. Görele çalg─▒ya, kemençeye çok dü┼čkündür. Yörede çalg─▒ çalmak gelene─čin, kültürün bir parças─▒d─▒r. Ya┼čam biçimidir çalg─▒ Görele'de; çocuk do─čar, sevincini ya┼čama e─člencesinde kemençe vard─▒r. Sünnet dü─čününde kemençe vard─▒r. Bayramlarda, e─člencelerde, ekin kazmalarda, ni┼čanlarda, dü─čünlerde, yediliklerde, asker u─čurlamalar─▒nda, ┼čenliklerde kemençe vard─▒r.
Görele, kemençenin en yarat─▒c─▒, en k─▒vrak, en içli çal─▒nd─▒─č─▒ yerdir. Bu özelli─či büyük ustalar yeti┼čtirmesinden ileri gelir. Ustal─▒k yarat─▒c─▒l─▒kt─▒r. Var olan─▒ en özgün biçimde ya┼čatman─▒n yan─▒nda yeni ürünler yaratmay─▒ da gerektirir. Görele'deki ustalar "sanatç─▒l─▒─č─▒n bu do─čal, ama zor yan─▒n─▒" yerine getirdikleri için büyüktürler. Ba┼čkalar─▒n─▒ etkiledikleri, kal─▒c─▒ olduklar─▒ için süreklidirler, zaman─▒ yenmi┼člerdir. Trabzon-Rize yöresinden de Ferhat Özyakupo─člu, Hasan Sözeri gibi ustalar ç─▒km─▒┼čt─▒r ama hiçbiri Tuzcuo─člu Mehmet Ali'nin, Karaman'─▒n, Piço─člu'nun özgünlü─čünü, yarat─▒c─▒l─▒─č─▒n─▒ yakalayamam─▒┼člard─▒r. Bizim ustalar, öykülere, efsanelere yans─▒m─▒┼č, f─▒kralara konu olmu┼č, romanlar─▒ yaz─▒lacak denli renkli ya┼čamlar─▒, birikimleri ve çok yönlülükleriyle ayr─▒ ayr─▒ ara┼čt─▒rmalar─▒n konusu olmay─▒ çoktan hak etmi┼člerdir.

Yöremizden Baz─▒ Kemençe Sanatç─▒lar─▒

1- Karaman (Halil Kodalak)
2- "Kemençenin Ordinaryüsü" Pico─člu Osman (Gökçe)
3- Durkaya (Kemal ─░p┼čir)
4- Mehmet S─▒rr─▒ Öztürk
5- Katip ┼×adi
6- Sami Günay
7- M. Naci Keskin
8- Mehmet Maksuto─člu
9-┼×enel Dandin
10-Hüseyin Ç─▒nar
11-Hikmet Gök

KAYNAK:www.gorele.bel.tr

 

 
E-Posta
Ůifre
 
 

Atat├╝rk├╝n Muhaf─▒z─▒ ├ľmer Kudu
Dernek ├çal─▒┼čmalar─▒
Dernek Hakk─▒nda
Dernek Y├Âneticileri
G├Ârele
G├Ârele Kemen├žesi
G├Ârele Meydan─▒ Canl─▒ Yay─▒n─▒
G├Ârele Pidesi
Kaybettiklerimiz
Kongre ├ťyelerimiz
Kurucu ├╝yeler
Terziali K├Ây├╝
Terziali K├Ây├╝ Dern. Gen├žlik Kollar─▒
Y├Âremize Has Yemekler&Tarifleri
┼×ehitlerimiz
┼×iir K├Â┼česi
 

Bahtiyar Karakad─▒o─člu

Ben Bahtiyar Karakad─▒o─čluÔÇŽ
 
 

 • deneme deneme
 • SERDAR BAHTIYAR GUNGOR
 • SERDAR BA┼×O─×LU
 • aziz ibrahim hac─▒├Âmero─člu
 • hayri turp
 

Yapřm A■amasřnda
Powered By Film KŘltŘr
 

 

Tarayřcř
Ţ■letim Sistemi
IP Adresi 52.91.90.122
Online Ziyaretci 1449
Tekil Ziyaretci 941
ăo­ul Ziyaretci 1145
 
 
 

     
Ůu Anda Sitede ki Online ▄yeler:
Online ´┐Żye Yok
  Terziali K÷yŘ Sosyal Yardřmla■ma, Dayanř■ma ve KŘltŘr Derne­i
                     Her Hakkř Saklřdřr © 2006
Powered By Badursun
Powered By Badursun