Terziali K÷yŘ Sosyal Yardřmla■ma, Dayanř■ma ve KŘltŘr Derne­i - Giresun GÍRELE
Ana Sayfa
Foto Galeri
G├╝ndem Haberler
Mini Sohbet
Terziali Çocuk
Terziali Haberler
Video Galeri
Yazarlar─▒m─▒z
Yaz─▒ Ve Makaleler
─░leti┼čim Bilgileri
├ťyelerimiz
├ťyelik Al
Ziyaretci Defteri
 

Galeriye Git
 

 
 


# Kay´┐Żtl´┐Ż Olay Bulunamad´┐Ż #

 
 

USD ($)
Alř■ tle>Sayfa  YTL
Satř■ untuleneme YTL
EURO (€)
Alř■ tle>Sayfa  YTL
Satř■ untuleneme YTL
STERLIN (GBP)
Alř■ itle>S YTL
Satř■ runtul YTL
 

 

 

TAR─░H─░

      Eskiden ┼čimdiki Görele'nin bir kilometre do─čusunda Philokaleia ┼čehri bulunuyordu. Görele , Cenevizliler taraf─▒ndan bir sömürge koloni ┼čehri olarak kurulmu┼č ve "Gorelle"  ad─▒n─▒ ta┼č─▒yordu. Osmanl─▒lar zaman─▒nda bir süre "Yavebolu" ad─▒yla an─▒lm─▒┼č (yerinde olmayan ┼čehir anlam─▒na gelmektedir). ┼×ehrin bir ba┼čka ad─▒ da Elevi'dir. Çevrade "Elevü" ┼čeklinde söylenir.

      ─░lk yerle┼čim yeri Eynesil ilçesinin 3 km. do─čusunda kendi ad─▒yla an─▒lan kalenin bulundu─ču yerdir. daha sonra çe┼čitli yer ve ba─čl─▒l─▒k de─či┼čiklikleri göstermi┼č, 1771 y─▒l─▒nda ┼čimdiki yerine yerle┼čmi┼čtir.

      Görele'de 1879'da Trabzon'a ba─čl─▒ olarak ilçe te┼čkilat─▒ kuruldu. 1923 y─▒l─▒nda Giresun il olunca Tirebolu ilçesi ile birlikte Giresun'a ba─čland─▒.

      1916 Rus i┼čgal bölgesi alt─▒nda kalan Görele, 13 ┼×ubat 1918 tarihinde civar bölgeleri ile bu i┼čgalden kurtulmu┼čtur.

CO─×RAFYA       

      Do─ču Karadeniz k─▒y─▒ ┼čeridinde kurulu olan, Görele'nin toplam yüz ölçümü 290 km2 d─▒r. Güneyinde Çanakc─▒, Gümü┼čhane Torul, Do─čusunda Eynesil ve Trabzon ili ┼×alpazar─▒ ilçesi, Bat─▒s─▒ Tirebolu ilçesi ve kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir.

      Bölgenin %95'i da─člarla kapl─▒ olup, baçl─▒ca da─člar─▒ Sis ve Haç da─člar─▒d─▒r. Akarsular─▒ aras─▒nda, Görele deresi, Çavu┼člu deresi, ve  Çömlekci deresi bulunur.

       Bitki örtüsü olarak 600 m. yüksekli─če kadar f─▒nd─▒k, k─▒z─▒la─čaç, kavak, kay─▒n, karaa─čaç, kestane, kiraz, gürgen ve ceviz a─čaçlar─▒ bulunur. E─črelti otu (A┼čk Merdiveni), ─▒s─▒rgan, yonca, asma, orman gülü ve benzeri bitki türleri de yayg─▒nd─▒r.

     ─░lçede,  ekilip dikilebilir alanlar─▒n ço─čunda f─▒nd─▒k, bir k─▒sm─▒nda çay yeti┼čtirilmektedir. Di─čer k─▒s─▒mlar─▒n ço─čunlu─ču orman ve  çay─▒r ve mera alan─▒ bulunur.

     ─░klim tipik Karadeniz ikliminin bütün özelliklerini ta┼č─▒maktad─▒r. Her mevsim yeterince ya─č─▒┼č almaktad─▒r. Yüksek kesimlerinde k─▒┼č mevsiminde biraz daha fazla kar ya─č─▒┼č─▒ olur.

     1997'y─▒l─▒ nüfus say─▒m─▒ sonucuna göre, ilçe merkezinin nüfusu 22.554, Ayd─▒nlar beldesinin nüfusu 1.227 olup, köylerle birlikte toplam nüfusu 44.000 ' dir. ─░lçede bulunan köylerden ilçe merkezine ve di─čer ┼čehirlere çok fazla göç ya┼čanm─▒┼č olup, halen devam etmektedir. Bu göç olay─▒ndan dolay─▒ ilçenin nüfusu sürekli azalmakta.

EKONOM─░ 

      ─░lçenin d─▒┼čar─▒ ile ba─člant─▒lar─▒ kara yolu ile olup, Giresun-Trabzon 010 nulu Devlet karayolu ula┼č─▒mda kullan─▒lmakta olup her iki ile de uzakl─▒─č─▒ 70 km'dir. ─░lçe Karadeniz k─▒y─▒s─▒nda olmas─▒na ra─čmen liman olmamas─▒ dolays─▒ ile deniz yolu kullan─▒lmamaktad─▒r. ─░lçenin tüm köylerinde yol olup bu yollar─▒n 15 km'si asfalt olup, kalan─▒ s─▒tabilize ve ham yoldur. Son y─▒llarda betonla┼čma çal─▒┼čmalar─▒ sürdürülmektedir.      

      Ekonomik yap─▒ ço─čunlukla f─▒nd─▒k tar─▒m─▒na, hayvanc─▒l─▒─ča, bal─▒kç─▒l─▒k, ar─▒c─▒l─▒k ve ormanc─▒l─▒─ča dayan─▒r. F─▒nd─▒─č─▒n yan─▒ s─▒ra, halk kendi ihtiyac─▒n─▒ kar┼č─▒lamak amac─▒yla m─▒s─▒r,sebze, meyve ve çay tar─▒m─▒ da yapmaktad─▒r.

      Deniz bal─▒kç─▒l─▒─č─▒ yan─▒nda son y─▒llarda alabal─▒k  yeti┼čtiricili─či de büyük geli┼čme göstermi┼čtir. Ayr─▒ca ar─▒c─▒l─▒k son y─▒llarda önemli bir geli┼čme göstermi┼č ve toplam kovan say─▒s─▒ 3000'e ula┼čm─▒┼čt─▒r.

      ─░lçede sanayi kurulu┼ču say─▒labilecek firmalar, f─▒nd─▒k ürünü i┼čleyen be┼č adet ┼čirketten olu┼čmaktad─▒r. Bunun d─▒┼č─▒nda ilçede metal do─črama, mobilya, oto sanatkarl─▒─č─▒ yayg─▒nd─▒r.

          TUR─░ZM

      Do─ča turizmi yönünden büyük bir potansiyele sahip olan ilçede güzel kumsal sahiller bulunmas─▒na ra─čmen, ─░lçede Turizm çok geli┼čmemi┼č olup ekonomiye bir katk─▒s─▒ yoktur. Daha çok iç turizm hakimdir. Yayla turizminin d─▒┼č─▒nda turizm amaçl─▒ herhangi bir faaliyet yayg─▒n de─čildir.

      YAYLACILIK

       ─░lçede yaylac─▒l─▒k çok geli┼čmi┼čtir. Eskiden bölge halk─▒ hayvan otlatmak için yaylaya göç etmekte iken son y─▒llarda, Temiz da─č havas─▒ alarak dinlenmek ve çe┼čitli yayla ┼čenliklerine kat─▒larak e─členmek için yaylaya ç─▒kmaktad─▒r.

      Önceden yaylaya yürüyerek gidilirken; ula┼č─▒m─▒n sa─članmas─▒ ile otomobiller ile bu yaylalara üç-dört saatte gidilip gelinmektedir.  Yöre halk─▒n─▒n ç─▒kt─▒─č─▒ yaylalarda Haziran, Temmuz aylar─▒nda çe┼čitli ┼čenlikler düzenlenmektedir.

      ÖRF VE ADETLER

      ─░lçe Örf ve Adet bak─▒m─▒ndan Giresun yöresine benzerlik gösterse de daha çok Trabzon yöresini and─▒r─▒r. Geleneksel giysiler halk taraf─▒ndan özel günlerde giyilmekte. Eski geleneklere göre yaylac─▒l─▒k ve yayla ┼čenlikleri sürdürülmektedir. 

     ─░lçenin,Görele pidesi, koz helvas─▒, gaynana, dövme kar dondurmas─▒, ho┼čmak, ya─člaç gibi yemekleri ünlüdür. Ayr─▒ca Görele yöresinin el sanatlar─▒ aras─▒nda, be┼čik, minyatür gemi yap─▒m─▒, dövme, a─čaç oymac─▒l─▒─č─▒, saz ve ud yap─▒m─▒ yayg─▒n olarak devam etmektedir.

KAYNAK:http://giresun.8k.com/gorele.html

 

 
E-Posta
Ůifre
 
 

Atat├╝rk├╝n Muhaf─▒z─▒ ├ľmer Kudu
Dernek ├çal─▒┼čmalar─▒
Dernek Hakk─▒nda
Dernek Y├Âneticileri
G├Ârele
G├Ârele Kemen├žesi
G├Ârele Meydan─▒ Canl─▒ Yay─▒n─▒
G├Ârele Pidesi
Kaybettiklerimiz
Kongre ├ťyelerimiz
Kurucu ├╝yeler
Terziali K├Ây├╝
Terziali K├Ây├╝ Dern. Gen├žlik Kollar─▒
Y├Âremize Has Yemekler&Tarifleri
┼×ehitlerimiz
┼×iir K├Â┼česi
 

Bahtiyar Karakad─▒o─člu

Ben Bahtiyar Karakad─▒o─čluÔÇŽ
 
 

 • deneme deneme
 • SERDAR BAHTIYAR GUNGOR
 • SERDAR BA┼×O─×LU
 • aziz ibrahim hac─▒├Âmero─člu
 • hayri turp
 

Yapřm A■amasřnda
Powered By Film KŘltŘr
 

 

Tarayřcř
Ţ■letim Sistemi
IP Adresi 34.203.245.76
Online Ziyaretci 170
Tekil Ziyaretci 78
ăo­ul Ziyaretci 81
 
 
 

     
Ůu Anda Sitede ki Online ▄yeler:
Online ´┐Żye Yok
  Terziali K÷yŘ Sosyal Yardřmla■ma, Dayanř■ma ve KŘltŘr Derne­i
                     Her Hakkř Saklřdřr © 2006
Powered By Badursun
Powered By Badursun